Dlaczego zostałam konsultantem laktacyjnym?

Na początku chcę Ci opowiedzieć krótką historię o sobie i mojej drodze do momentu, w którym jestem teraz.

Po ukończeniu studiów medycznych nie byłam pewna czy i jaką specjalizację chcę robić. Urodziło się właśnie moje trzecie dziecko i chociaż przez moment pracowałam jako lekarz to szybko zrozumiałam, że tak naprawdę chcę poświęcić się macierzyństwu. Obserwowanie rozwoju i dorastania moich dzieci na wiele lat pozostało moją główną pracą. Mąż pracował, a że oboje od zawsze chcieliśmy stworzyć dużą rodzinę, rodziły się nasze kolejne dzieci. Doczekaliśmy się aż 8! 3 chłopców i 5 dziewczynek. Chociaż może nie powinnam tak o nich mówić, bo większość z nich to już dorośli i wspaniali ludzie. Ale dobrze wiesz, że jako matki zawsze chcemy myśleć o naszych dzieciach jak o słodkich maleństwach.

Przez te lata bez aktywności zawodowej doradzałam znajomym, które miały problemy z karmieniem i prosiły o pomoc w związku z moim, musisz przyznać, dużym doświadczeniem w tym temacie! Sama jako matka przeszłam przez wiele problemów, zwątpień i kryzysów, dlatego z radością dzieliłam się z nimi swoim doświadczeniem, by tak jak ja, mogły się cieszyć w pełni macierzyństwem.

Lata mijały, dzieci dojrzewały, a ja czułam, że nadal chcę pomagać Kobietom w ich relacji z dzieckiem i dzielić się radością z karmienia. Za namową Męża i przyjaciółki postanowiłam zaryzykować i wrócić do pracy! Ale już nie jako lekarz, ale właśnie konsultant laktacyjny!

Nie było łatwo, przygotowanie do tego zawodu to mnóstwo nauki (w tym czasie wyłącznie dostępnej w języku angielskim, który musiałam sobie odświeżyć), stresujące egzaminy i dużo zaangażowania, a to wszystko będąc też Mamą na pełen etat i dbając o moje pociechy. Potem musiałam jeszcze odnowić praktykę lekarską, co łączyło się z rokiem(!) bezpłatnych staży na różnych wydziałach lekarskich! Cała rodzina bardzo mnie wspierała, chociaż wiem, że często było to trudne…ale nie poddałam się i dostałam certyfikat!

Rozpoczęłam moją praktykę w Warszawie, poznając pierwsze pacjentki i dzieląc się zebraną wiedzą. Po kilku latach przeprowadziliśmy się z rodziną do Wrocławia, gdzie mieszkamy do dzisiaj i gdzie obecnie prowadzę wizyty.

A kim w ogóle jest konsultant laktacyjny?

To osoba, która posiada zawód konieczny do wykonywania świadczeń zdrowotnych (lekarz, pielęgniarka położna) i pomaga mamom w rozwiązywaniu problemów laktacyjnych; zarówno prostych jak i bardziej złożonych. 

Konsultant laktacyjny:
– pomoże w doborze sprzętu i techniki wspierającej laktację
– poprowadzi relaktację
– przeprowadzi drobne zabiegi diagnostyczne i lecznicze
– będzie wspierać mamę w okresie karmienia

Poradnictwo laktacyjne to nauka interdyscyplinarna, z elementami:
🔘 fizjologii
🔘 endokrynologii,
🔘 pediatrii i neonatologii,
🔘 położnictwa,
🔘 medycyny rodzinnej,
🔘 farmakologii i epidemiologii.

Temat laktacji nadal jest mało powszechny w społeczeństwie i często nawet lekarze czy położne nie są w stanie udzielić potrzebnej pomocy, ze względy na brak czasu lub odpowiedniego przygotowania.

Konsultantka laktacyjna doradzi, pomoże i sprawi, że karmienie będzie przyjemnością i wartościowym czasem dla Mamy i Dziecka. 

Nigdy nie marzyłam o pracy, w której tak bardzo się spełnię i która będzie źródłem tak wielu radości! Każdego dnia spotykam wspaniałe Kobiety, Matki i ich Dzieci. Bycie częścią ich rozwoju w macierzyństwie to dla mnie wielki zaszczyt!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *